در۶ ماهه سالجاری ۲۴۵هزارو ۴۴۵ نفر ساعت آموزشهای مهارتی فنی و حرفه ای به ساکنان سکونتگاه های غیر رسمی استان ارائه شد .

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان از ارائه ۲۴۵هزارو ۴۴۵ نفر ساعت آموزشهای مهارتی فنی و حرفه ای به ساکنان سکونتگاه های غیر رسمی استان در ۶ ماهه سالجاری خبر داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان ، محمد جهانتیغی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اینکه توان افزایی مهارتی افراد در تحقق اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت است گفت: در ۶ ماهه گذشته از سالجاری در سکونتگاه های غیر رسمی استان ۲۴۵هزارو ۴۴۵نفر ساعت آموزشهای مهارتی به ساکنان سکونتگاه های غیر رسمی استان ارائه شد که این عدد معادل ۱ هزار و ۶۶۶ نفر دوره آموزشی است.
جهانتیغی افزود: از مجموع آموزشهای ارائه شده یک هزار و ۵۳۸نفر دوره برای بانوان و یکصد و ۲۸ نفر دوره آن برای آقایان در سکونتگاه های غیر رسمی اجرا شده است .
وی تصریح کرد :رشته های آموزش داده شده در سکونتگاه های غیر رسمی شامل دوزنده چادر و مقنعه ، دوزنده کیف چرمی با دست، کاربر ورد ، پارچه ساز تزئینی ، خیاط لباسهای سنتی ، بافنده پوشاک دو میل ، خامه دوز، بسته بند ادویه جات و چاشنی ها ، اتوماسیون اداری ، تعمیرکار کولر آبی، انجام سرویس و نگهداری خودرو ، نصب و سیم کشی تجهیزات مدارهای الکتریکی ساختمان است.
جهانتیغی خاطرنشان کرد : با افزایش جمعیت و نبود فرصت برابر استفاده از منابع و امکانات زندگی، بیکاری و فقر، ترویج مادی گرایی و تبلیغ زندگی شهرنشینی، خشکسالی و غیره روز به روز بر جمعیت مهاجران از روستا به شهر افزوده شده و پدیده‌ای به نام حاشیه‌نشینی شکل گرفته است .
وی اظهارداشت : حل معضلات حاشیه نشینی با توان افزایی ساکنان این مناطق در فراگیری مهارتهای شغلی امکان پذیر خواهد بود چرا که با مهارت آموزی توان احراز شغل و درآمد زایی کسب می کنند و این مهم زمینه ساز ارتقاء کیفیت زندگی آنها است .
وی با اشاره به نقش آموزش های فنی و حرفه ای در اشتغالزایی جوانان فاقد مهارت عنوان کرد : همفکری، تعامل و همکاری دستگاه های متولی، توانمند سازی اقشار جامعه به ویژه قشر محروم دراشتغالزایی به عنوان یکی از موثرترین راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه تنها راه حل معضلات حاشیه نشینی و بیکاری است .