معاون وزیر آموزش وپرورش آینده رشته های فنی وحرفه ای تضمین شده است معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش وپرورش گفت: بسیاری از خانواده ها فرزندان خود را به سمت رشته های نظری سوق می دهند و از رشته های فنی وحرفه ای که آینده آنها تضمین شده است، غفلت می کنند.

معاون وزیر آموزش وپرورش آینده رشته های فنی وحرفه ای تضمین شده است
معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش وپرورش گفت: بسیاری از خانواده ها فرزندان خود را به سمت رشته های نظری سوق می دهند و از رشته های فنی وحرفه ای که آینده آنها تضمین شده است، غفلت می کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان ؛ مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای استان روز چهارشنبه در نشست علمی بزم اندیشه که با حضورآقایان حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان معاون وزیر آموزش و پرورش ، میرشکار معاون امنیتی انتظامی استاندارو مسئولین دستگاه های اجرایی زیربط استان برگزار شد به ارائه گزارشی در خصوص ضرورت اجرای سند راهبردی مهارت آموزی در استان پرداخت .
جهانتیغی افزود : به مدت ۱۰ ماه و باوجود ۱۳دستگاه و حداقل ۳نشت در کشور سند راهبردی مهارت سیستان و بلوچستان تحقق یافت و این سند به اجرای برنامه توسعه استان،کاهش فقر در استان و به جبران عقب افتادگی ها کمک میکنداز آمادگی اداره متبوع برای اجرای سند راهبردی مهارت آموزی در استان خبرداد .
وی اظهار داشت: این سند در قالب بخش های مختلف نظیر روش های مطالعه، جمعیت شناختی و ظرفیت های بالقوه و بالفعل مناطق مختلف، تقسیم سیستان وبلوچستان به پنج قطب با توجه به مشترکات، تولیدات و اقلیم مشترک به منظور مهارت آموزی تدوین شده است.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان بیان کرد: دوره های مهارتی مورد نیاز برای یک دوره پنج ساله در سند راهبردی مهارت آموزی سیستان وبلوچستان ذکر شده است.
جهانتیغی ادامه داد : نشست های متعددی با دستگاههای دست اندر کار در زمینه تدوین این سند در سطح ملی و استانی برگزار شده است.
حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان نیز در نشست علمی بزم اندیشه تصریح کرد: مهارت آموزی دانش آموزان و دانشجویان باید مورد توجه تمام نهادهای آموزشی باشدو نهادهای آموزشی کشور باید به سمت مهارت آموزی حرکت کنند تا بتوانیم برای جوانان ایجاد اشتغال کنیم و دانش آموزان دوره نظری حداقل باید یک مهارت را فرا گیرند.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی کشور گفت: کسانی که می خواهند به مهندسی برسند باید از طریق فنی و حرفه ای وارد شوند.
حجت الاسلام محمدیان اظهار داشت: برای سوق دادن دانش آموزان به رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش باید در سطح کشور کارهای فرهنگی انجام شود که متاسفانه در این زمینه عقب هستیم.
وی افزود: سوق دادن دانش آموزان به رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و باید به سمت سرمایه گذاری در رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش پیش برویم.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: قانون تشکیل شورای فنی و مهارتی در آموزش و پرورش در مجلس به تصویب رسیده است که امیدواریم این مرکز هرچه سریعتر ایجاد شود و استاندارد سازی آموزشی برای بهره وری مناسب باید مورد توجه باشد.
وی بیان کرد: هدف آموزش و پرورش دستیابی به مراتبی از حیات طیبه است که برای رسیدن به این هدف شکوفایی فطرت نیاز است.
معاون وزیر آموزش و پرورش آمادگی این وزارتخانه را برای تجهیز هنرستان های فنی و حرفه ای و کارو دانش سیستان و بلوچستان با هدف افزایش میزان بهره وری اعلام کرد.
وی اظهار داشت: تجهیز هنرستان های کار و دانش و مراکز فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان با هدف شناسایی ظرفیت های این استان به منظور ایجاد اشتغال انجام می شود.
وی بیان کرد: چابهار بهترین ظرفیت اشتغالزایی را دارد بنابراین ضروری است تا مراکز فنی و حرفه ای و هنرستان های کار و دانش سیستان و بلوچستان توجه خاصی به این امر داشته باشند ومزیت های نسبی سیستان و بلوچستان باید همواره مورد توجه مراکز فنی و حرفه ای برای بهره گیری از این ظرفیت ها در زمینه اشتغالزایی باشد.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: هنرستان ها و مراکز فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان باید به سمت بهره گیری از ظرفیت های این استان سوق داده شوند.
حجت الاسلام محمدیان اظهار داشت: مراکز کار و دانش پس از شناسایی ظرفیت های بالقوه سیستان و بلوچستان زمینه های بهره گیری از آنها را فراهم کنند.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: تحول در نظام آموزشی آموزش و پرورش کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و باید به سمت توسعه رشته های فنی و حرفه ای پیش رفت.
میرشکار تصریح کرد : با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان پهناورترین استان کشور است و ظرفیت های معدنی، کشاورزی و صنعتی بسیار زیادی دارد توجه به رشته های فنی و حرفه ای می تواند اشتغال جوانان این نقطه از ایران اسلامی را فراهم کند.
وی افزود: با انجام کارهای فرهنگی خانواده ها و دانش آموزان را باید مجاب کرد تا به سمت رشته های کار و دانش که آینده شغلی آنان تضمین شده است سوق پیدا کنند سیستان و بلوچستان ظرفیت های بسیار زیادی دارد که می توان با گسترش رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش تولید ثروت کرد.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان ظرفیت های بسیار زیادی در زمینه محصولات کشاورزی نظیر خرما دارد که می توان با ایجاد صنایع تبدیلی هزاران شغل ایجاد کرد.
میرشکاری اظهار داشت: ۷۵ درصد ماهیان صنعتی و ۵۰ درصد ماهیان تجاری کشور در سیستان و بلوچستان صید می شود که با گسترش رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش از این ظرفیت ها برای ایجاد اشتغال می توان بهره برد.
وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان کلکسیونی از ظرفیت های کشاورزی، معدنی و گردشگری است که فارغ التحصیلان رشته های کار و دانش و فنی و حرفه ای می توانند در این زمینه فعالیت کنند.
در این آیین شماری از نفرات برتر مسابقات پژوهش و کارآفرینی سیستان و بلوچستان تجلیل شدند.