نشست معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ومدیرکل اموزش فنی وحرفه ای با استاندارسیستان و بلوچستان

نشست معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور ، مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و مدیرکل اموزش فنی وحرفه ای استان با استاندارسیستان و بلوچستان

نشست معاون  توسعه مدیریت و منابع سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور ، مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و مدیرکل اموزش فنی وحرفه ای استان  با استاندارسیستان و بلوچستان درخصوص وضعیت مهارت آموزی استان در دفتراستاندار برگزارشد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان ؛ نادرفخری معاون توسعه مدریت و منابع سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور و مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با استاندارسیستان و بلوچستان درخصوص وضعیت مهارت آموزی در استان نشست صمیمی را در خصوص وضعیت مهارت آموزی استان در دفتر استاندار برگزار کردند .

استاندار سیستان و بلوچستان در این نشست اظهار داشت : قابلیت های مهارت آموزی در اشتغال زایی به ویژه در عرصه مشاغل خانگی، توانمندسازی نیروهای تحصیلکرده جویای کار، ایجاد شرایط لازم برای بهبود فضای کسب و کار و شناسایی و پرورش استعدادهای کارآفرین در صنوف مختلف از مهمترین مزیت های آموزشهای فنی و حرفه ای است .

احمدعلی موهبتی افزود : شعار ما راه اندازی نهضت مهارت آموزی در استان است و برای تحقق این مهم ضروری است تا همه دستگاه ها را بسیج کنیم .

وی خاطرنشان کرد : برای کاهش نرخ بیکاری و افزایش بهره وری نیاز به راه اندازی نهضت مهارت آموزی داریم و در این راستا تمام دستگاه ها باید برای افزایش بهره وری نیروی کار در این نهضت شرکت کنند .

موهبتی تصریح کرد : تغییر شرایط فرهنگی و رواج مدرک گرایی بجای فراگرفتن حرفه های مختلف منجر به ایجاد وضعیت بحرانی کنونی شده است ومعضل  بیکاری را ایجاد کرده است .

وی ضمن تاکید بر لزوم به روز رسانی آموزشهای مهارتی خاطر نشان کرد : آموزشهای مهارتی فنی وحرفه ای باید متناسب با نیازهای بازار کار حرکت کنند و آموزشهایی را ارائه کند که مستقیما منجر به ایجاد شغل و تخصص در افراد شود .

موهبتی بیان داشت : راه اندازی شورای مهارت آموزی در استان منجر به شناخت مزیت ها و ظرفیت های خاص هرشهرستان و برنامهریزی برای استقرار صنایع و تجهیزات مورد نیاز خواهد شد در همین راستا از مدیر کل محترم خواستار تشکیل هرچه سریعتر این شورا هستیم .

وی در ادامه اذعان داشت : در هر جامعه ای که از فرصت تربیت نیروی انسانی ، بهتر استفاده شود ، پیشرفت و توسعه آن جامعه با سرعت بیشتری محقق می شود و از این رولزوم فراگیری آموزش های مهارتی باید در افراد نهادینه شود .

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نیز در این نشست گفت : دیدگاه وزیر کار نسبت به آموزشهای مهارتی نگاه تحول گرایانه است و تغییر شرایط کنونی و لزوم به روز زسانی آموزشها برای بازگشت به فراگیری فنون از مهمترین برنامه های ایشان در حوزه فنی و حرفه ای است .

نادر فخری اظهارداشت : مجلس ودولت نگاه مثبتی نسبت به تاثیرجایگاه مهارت آموزی در اقتصاد خانواده و رونق اشتغال در کشور دارند و افزایش اعتبارات فنی و حرفه ای برای به روزرسانی تجهیزات گویای این نگاه ویژه است .

وی تصریح کرد : تشکیل شورای مهارت آموزی در استان منجربه هم افزایی بیشتر دستگاه های اجرایی در ارتقاء جایگاه مهارت آموزی خواهد شد و همسو کردن آموزشها و پیشگیری از موازی کاری و اتلاف هزینه را در پی خواهد داشت .

فخری در ادامه گفت : در سال گذشته ۳۸ درصد از مهارت آموختگان فنی و حرفه ای وارد بازار کار شدند و این رقم در سال جاری به ۴۲ درصد ارتقاءیافته است همچنین نرخ برگشت به زندان برای زندانیان مهارت  آموخته  به ۵تا ۷ درصد کاهش یافته است .