مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان خبر داد : در ۱۰ماهه اول سالجاری چهارصد و ۳۷هزار و ۶۵۶ نفرساعت آموزشهای مهارتی در سکونتگاه های غیر رسمی استان ارایه شد .

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان از ارائه چهارصد و ۳۷هزار و ۶۵۶ نفر- ساعت آموزشهای مهارتی به ساکنان سکونتگاه های غیر رسمی استان در ۱۰ ماهه سالجاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان ؛ خداداد اولیایی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان با اعلام این خبر گفت : در راستای توان افزایی مهارتی ساکنان حاشیه شهرهای استان چهارصد و ۳۷هزار و ۶۵۶ نفرساعت آموزشهای مهارتی معادل دو هزار و ۶۱۲نفر دوره آموزشی در این مناطق به متقاضیان ارائه شد که از این تعداد ۱۲۸نفر مرد و دو هزار و ۴۸۵نفر آن زن بوده اند و که این مهم گویای آن است که استقبال بانوان از آموزشهای مهارتی بیشتر از آقایان بوده است .
اولیایی افزود : رشته های ارائه شده در این مناطق بر مبنای ظرفیت منطقه ، شناخت سلیقه خریدار و امکانات در دسترس ساکنان آن شامل مانتو دوز، خیاط لباسهای سنتی بلوچ ، تولید کننده خانگی اسانس و عرقیات گیاهی ، پرورش جوجه بومی، تعمیرکار آبگرمکن های دیواری ، نصب و سیم کشی تجهیزات مدارهای الکتریکی ساختمان ، تعویض کار روغن خودروهای سبک و …است .
وی تصریح کرد : آموزشهای مهارت محور با هدف رشد اقتصادی و تولیدات ملی ، برقراری عدالت آموزشی و افزاش بهره‌وری و تولید، کاهش هزینه‌های تولید، رفاه اجتماعی و امید به زندگی به ساکنان این مناطق ارائه میشود .
اولیایی اظهارداشت : حاشیه نشینی از مهمترین معضلات اجتماعی شهرهای استان است که حل آن به همت ساکنان این مناطق برای تغییر درمعیشت از طریق فرا گرفتن مهارتها و خود اشتغالی امکان پذیر است در همین راستا اداره کل با راه اندازی پایگاه های آموزش سیار و بسیج کردن نیروها و امکانات در حاشیه شهر سعی در توان افزایی ساکنان این مناطق دارد .
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خاطر نشان کرد : نقش آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای در توانمندسازی اقشار آسیب پذیرانکار ناپذیر است و آموزش‌های مهارتی در ایجاد فرصت‌های مناسب شغلی، افزایش تولیدات و سطح درآمد و تقویت بنیه اقتصادی خانوارها و کاهش نرخ بیکاری نقش موثری دارد.
اولیایی بیان داشت : تعامل و همکاری دستگاه‌های متولی توانمندسازی اقشار جامعه به‌ ویژه قشر محروم در اشتغال‌زایی به عنوان یکی از موثرترین راهکارهای کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه تنها راه حل معضلات حاشیه‌نشینی و بیکاری است.
وی یکی از رویکردهای پیشرفت اقتصادی را خودباوری و استفاده بهینه از ظرفیت‌های بومی منطقه دانست و گفت : اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان در راستای ایجاد عدالت آموزشی و توسعه متوازن در شهرستان‌های استان آموزش‌های مهارتی را باهمکاری مساجد در سکونتگاه‌های غیررسمی جهت بهره‌مندی از ظرفیت‌های این مناطق گسترش داده است.