برگزاری دوره پدافند غیر عامل برای کارکنان اداره کل و مراکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان زاهدان

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان ،دوره آموزشی پدافندغیر عامل که به همت ایوبی رئیس حراست و دبیر کارگروه پدافند غیر عامل برنامه ریزی شده بود، با تدریس آقای نارویی با حضور روسا و کارکنان این اداره برگزار گردید.

نارویی به عنوان مدرس این دوره ی آموزشی با اشاره به اهمیت و ضرورت برگزاری دوره مذکور اظهار داشت: برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی در زمینه پدافندغیر عامل یکی از گام‌های مهم و زیربنایی در رسیدن به اهداف پدافند غیرعامل ‌برای تقویت توان دفاعی و ارتقاء آستانه مقاومت ملی در برابر تهدیدات، تهاجم دشمن و حفاظت کردن از سرمایه‌های ملی کشور است.

وی ضمن توضیح و تبیین مباحث پدافندغیر عامل به تشریح تهدیدات مختلف در این حوزه، مباحثی در حوزه‌های پدافند زیستی، کالبدی، اقتصادی، فرهنگی، بیوتروریسم و سایبری پرداخت و آموزش پدافند غیرعامل را عاملی برای گسترش سطح آگاهی‌های عمومی و حفظ آنها در برابر تهدیدات دانست.

نارویی سپس با اشاره به اینکه پدافند غیر عامل به عنوان ساده‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و صلح‌آمیزترین روش دفاع یک دولت و ملت در مقابل دشمنان محسوب می‌شود، افزود: با توجه به نقش پدافند غیر عامل ‌در کنترل تلفات مادی و جانی و همچنین آمادگی  مردم‌ در برابر تهدیدات، باید فرهنگ نحوه کار و‌اهداف پدافند غیر عامل  بیش از پیش در جامعه معرفی شود.

به گفته وی پدافند غیرعامل  به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران بدون استفاده از اقدامات نظامی و‌ صرفا با بهره‌گیری از  فعالیت‌های غیر نظامی، فنی و مدیریتی است.

نارویی خاطرنشان کرد: پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی،‌ فریب، مکان‌یابی، مقاوم‌سازی، استحکامات، اختفاء و استتار است.