پرسش های متداول

♦ ماموریت سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور چیست ؟

سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی بر اساس ماده ۱۵۱ قانون برنامه سوم ، متولی آموزش های فنی و حرفه ای کوتاه مدت بوده که فعالیت های آموزشی خود را در دو بخش دولتی و غیر دولتی سازماندهی نموده است. رکن اصلی فعالیت های سازمان آموزش است که عملیات اجرائی آن همگام با تازه های علوم و فن آوری روز با استانداردهای بین المللی ، ماموریت و هویت سازمان را شکل می دهد این آموزش ها علمی ، عملی ، و کاربردی بوده که به منظور ایجاد مهارت و تخصص به منظور کسب توانائی در احراز شغل ارائه می شود و منجر به در یافت گواهینامه مهارت می گردد.جهت گیری آموزش فنی و حرفه ای کشور در ارائه آموزش های سازمان و مراکز مربوطه به ترتیبی است که امکان ارائه هر نوع آموزشی ودر هر رشته و هر زمینه ای را قابل تصور می نماید.علاوه بر این وجود رتبه بندی و درجه بندی خاص در هر رشته آموزشی بر تنوع و تعدد رشته های آموزشی فنی و حرفه ای می افزاید.

♦ رسالت و وظایف سازمان چیست ؟

با استناد به مواد قانون کار،‌قانون بیکاری ، قوانین بودجه سالیانه ، می توان گفت برخی از وظایف اصلی سازمان عبارتند از :

۱-  آموزش جوانان و کارجویان غیر ماهر

۲- باز آموزی و ارتقا مهارت کارگران شاغل در واحد های صنعتی و تولیدی

۳- تربیت و تامین مربیان فنی و حرفه ای

۴- باز آموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری

۵- ارائه آموزش های مهارتی به فارغ التحصیلان دوره های کار دانش

۶- نظارت بر تشکیل و اداره و فعالیت های مؤسسات کار آموزی آزادو صدور پروانه تاسیس برای ایشان

۷ – برگزاری آزمون ها و تشخیص و تعیین صلاحیت فنی و میزان مهارت کارگران فنی و واحد های صنفی

۸ – نظارت و کنترل بر دوره های مراکز کارآموزی جوار کارگاه و بین کارگاهی به منظور برگزاری آزمون و تعیین صلاحیت فنی   آموزش دیدگان و ارائه گواهینامه مهارت به آنان

۹- اجرای دوره های آموزش فنی و حرفه ای در پادگان ها

۱۰- اجرای دوره های آموزش فنی و حرفه ای در زندان ها

۱۱- توسعه مهارت و اجرای آموزشهای فنی و حرفه ای

♦آموزش های فنی و حرفه ای چه ویژگی هایی دارد ؟

برخی از بارزترین مشخصات و ویژگی های این آموزش ها بطور خلاصه عبارتند از :

۱ – ایجاد توان کار و احراز شغل در کارآموزان

۲ – کوتاه مدت و مؤثر بودن دوره آموزشی

۳ – رفع نیاز واحد های تولیدی و خدماتی به نیروی ماهر و متخصص در حد انجام کارهای خاص

۴ – ایجاد روحیه اعتماد به نفس در جوانان و آموزش دیدگان

۵ – ایجاد امید به زندگی آینده و ترسیم چشم انداز شغلی مطمئن

۶ – افزایش سطح بهره وری از فعالیت های اقتصادی

۷ – حفظ منافع و منابع ملی

۸– کار آئی و مفید بودن

۹– تسریع ارتقا شخصیت کارآموزان و القا قدرت و توان کارهای تخصصی که منجر به تقویت بینش ، آگاهی و … خواهد شد .

۱۰– اثر مستقیم بر افزایش تولیدا ت و رشد تولید ناخالص ملی

۱۱– افزایش سطح ارائه کیفی خدمات و نیز تامین زیر ساخت های صادراتی

۱۲– کاهش هزینه ها در تولید محصولات وخدمات و افزایش سطح زندگی افراد جامعه

۱۳– کشف استعداد ها و قابلیت های انسانی

۱۴– تولید ارزش افزوده بیشتر و اثر مستقیم در سرعت تحقق اهداف و سیاست های ملی

و بسیاری موارد دیگر …..

♦ آموزشگاههای فنی وحرفه ای چگونه مراکز آموزشی می باشند ؟

به استناد تبصره ماده ۱۱۱ قانون کار در راستای لزوم فراگیری فن و حرفه برای کلیه اقشار جامعه ، سازمان اجازه دارد از مشارکت بخش خصوصی در اجرای آموزش ها با توجه به امکانات وسیع مورد نیاز استفاده نماید .در این راستا کلیه افراد حقیقی و حقوقی می توانند با توجه به شرایط و ضوابط هر منطقه که توسط هیأت برنامه ریزی همان منطقه تعیین می شود با استفاده از امکانات خویش نسبت به تاسیس آموزشگاه های فنی و حرفه ای اقدام نموده و با استفاده از مربیان واجد شرایط به آموزش کار آموزان در حرفه های مختلف بپردازند. به این کارآموزان پس از اتمام دوره و انجام آزمون گواهینامه اعطا خواهد شد.

 

♦ نحوه اخذ گواهینامه مهارت آموزش فنی وحرفه ای به چه صورت می باشد ؟

اخذ گواهینامه مهارت بستگی به درجه مهارت متقاضی در حرفه مورد نظر دارد . متقاضیان فاقد مهارت می بایست از طریق یکی از مراکز آموزشی سازمان ( دولتی یا غیر دولتی ) آموزش های لازم را کسب نموده و از طریق همان مراکز به آزمون معرفی و پس از موفقیت در مراحل نظری ،عملی و مشاهده ای آزمون گواهینامه مهارت مربوطه را دریافت دارند.متقاضیانی که در حرفه مورد نظر دارای مهارت های علمی و عملی لازم ( از طریق کسب تجربه ) مطابق با استانداردهای سازمان  می باشند ، می توانند با مراجعه به واحد آزمون مرکز شهرستان نسبت به تکمیل پرونده و ارائه مدارک لازم اقدام و پس از موفقیت در مراحل نظری ،عملی و مشاهده ای آزمون ، گواهینامه مهارت مربوطه را دریافت دارند.

♦ نحوه تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد به چه صورت است ؟

از آنجا که اعطای  امتیاز تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد در ارتباط مستقیم با نیاز روز منطقه و تعداد آموزشگاه های موجود در همان حرفه می باشد ، علاوه براعمال مقررات خاص و رعایت شیوه نامه مربوطه در خصوص اخذ مجوز تاسیس آموزشگاه آزاد،  جهت اعطای امتیاز در برخی حرفه ها نیز محدودیت خاص وجود دارد . لذا متقاضیان کسب امتیاز تاسیس آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد می بایست جهت کسب اطلاعات در این خصوص به اداره  مؤسسات کارآموزی آزاد مستقر در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مراجعه نمایند .

♦ فردی که گواهینامه او مفقود شده است برای دریافت گواهینامه جدید یا المثتی چه کاری می بایست انجام دهد ؟

به استناد ماده ۱۴ شیوه نامه ، گواهینامه مهارت فقط یک بار برای متقاضی صادر می شود . لذا در مواردی که دارندگان گواهینامه های مهارت این سازمان بنا به هر دلیلی درخواست صدور مجدد گواهینامه را دارند از طرف ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان های ذیربط ، برای یک بار تأییدیه ارزش گواهینامه صادر می شود که دارای ارزش مساوی با گواهینامه اصلی می باشد و واحدهای آموزش و پرورش آنرا به عنوان سند ارزیابی در نظام تحصیلات کاردانش منظور نمایند .

 

♦ گواهینامه ای را از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دریافت نموده ام و قصد دارم به خارج از کشور رفته و از مزایای این گواهینامه بهره مند شوم ، لطفاً راهنمائی فرمائید ؟

بر اساس ماده ۱۵- تبصره ۱ شیوه نامه – متقاضی ، درخواست خود را به همراه اصل و یک برگ فتوکپی گواهینامه مهارتی به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مربوط جهت بررسی و اظهار نظر ارائه می دهند .

 

♦ من یک فرد شاغل در بازار کار هستم و بطور تجربی با حرفه ای کاملاً آشنا هستم و فکر می کنم مهارت لازم را برای دریافت گواهینامه دارم ، خواهشمندم راهنمائی فرمائید چگونه می توانم گواهینامه سازمان را دریافت نمایم ؟

با مراجعه به اداره کل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان یا مراکز آموزش فنی و حرفه ای محل زندگی خود جهت ثبت نام و شرکت در آزمونهای ادواری ( کتبی و عملی ) نسبت به دریافت گواهینامه اقدام نمایند .

 

♦ قصد دارم در یکی از آزمون های حرفه های آموزشی شرکت نمایم ، لطفاً مراجع آزمون و یا مراجع آموزشی را معرفی فرمائید تا بتوانم خود را برای آزمون آماده نمایم ؟

مراجع آموزشی همان استانداردهای مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای می باشد و متقاضیان جهت ثبت نام می تواند به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یا مراکز آموزش فنی و حرفه ای محل زندگی خود جهت تعیین مرکز مراجعه نمایند .

 

♦ من از مدت ها قبل ترک تحصیل نموده ام و قصد دارم در یکی از حرفه ها بطور شبانه روزی دیپلم بگیرم ، لطفاً راهنمائی فرمائید باید چکار کنم ؟

مراجعه به آموزش و پرورش محل زندگی و تطبیق واحدهای گذرانده شده و گذراندن دوره های آموزشی
فنی و حرفه ای تحت نظر مراکز آموزشی دولتی یا خصوصی سازمان

♦ من از مدت ها قبل به عنوان مربی آموزشی در آموزشگاههای سازمان مشغول فعالیت هستم و قصد دارم بعنوان آزمونگر عملی و یا طراح سئوال با این سازمان همکاری کنم ، لطفاً راهنمائی فرمائید ؟

« احراز و تأئید صلاحیت آزمونگران توسط ستاد ارزشیابی مهارت استان برابر ضوابط ذیل »

– داشتن گواهی مبنی بر گذراندن دوره آموزش سنجش و ارزشیابی

– داشتن تأئیدیه صلاحیت حرفه ای توسط اتحادیه صنفی مربوطه ( چنانچه آزمونگر از اصناف انتخاب شود ) .

– داشتن مدرک و رشته تحصیلی حداقل مطابق استاندارد مهارت آموزشی حرفه مربوطه

– حسن شهرت و نداشتن سوء پیشینه

تبصره :چنانچه آزمونگر کسری مدرک تحصیلی داشته باشد ستاد ارزشیابی مهارت استان با توجه به تجارب و مهارت آزمونگر تصمیم گیری می نماید .

♦ مدارک و یا شرایط لازم برای آزمون ادواری چیست ؟ لطفاً راهنمائی فرمائید ؟

« مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام »

–   کپی شناسنامه ( یک برگ )

–   کپی کارت ملی ( یک برگ )

–    عکس ۴×۳ تمام رخ یا زمینه سفید کاملاً روشن و برای خواهران با حجاب کامل ( پشت نویسی شده )

–    کپی از مدرک تحصیلی مورد نیاز و یا کارنامه تحصیلی با مهر و امضاء مدرسه

–     برای افرادی که متقاضی ثبت نام در حرفه های درجه یک و یا حرفه های دارای پیش نیاز ارائه مدرک درجه ۲ و یا پیش نیاز الزامی است .

–     واریز فیش واریزی به مبلغ ۴۰۰۰۰ ریال بابت هزینه تشریفات آزمون ( شماره حساب جهت واریز هزینه تشریفات آزمون را از مرکز مربوطه در استان دریافت نمایند .

« شرایط ثبت نام »

–     دارا بودن حداقل ۱۵ سال تمام

–      تابعیت ایرانی یا دارا بودن کارت اقامت در ایران

–      دارا بودن مدرک تحصیلی متناسب یا حرفه مورد نظر

–       هر داوطلب فقط دو بار در طول سال می تواند در آزمون ادواری یک حرفه شرکت نماید .

–       در هر دوره داوطلب تنها مجاز به انتخاب یک حرفه می باشد .

 

♦آیا برای گواهینامه و شرکت در آزمون ادواری رعایت پیش  نیاز الزامی است ؟ مثلاً می توانم بطور مستقیم گواهینامه درجه ۱ سازمان را بدون دارا بودن گواهینامه درجه ۲ دریافت نمایم ؟

رعایت پیش نیاز در آزمون ادواری ضروری بوده و متقاضیان محترم حتماً باید پیش نیاز حرفه مورد آزمون خود را قبلآً از طریق شرکت در آزمون و اخذ گواهینامه مربوطه داشته باشند .

♦ آیا آزمونهای این سازمان فقط بصورت کتبی و یا فقط عملی است ؟ لطفاً راهنمائی فرمائید و شرایط قبولی در آزمون های این سازمان را توضیح دهید ؟

آزمون ها به دو صورت کتبی و عملی برای هر حرفه برگزار میگردد و چنانچه آزمون شونده با احتساب ضرائب مقرر (۷۰ ≤ نمره آزمون عملی × ۷۵/۰ + نمره آزمون کتبی × ۲۵/۰ = معدل ) حد نصاب معدل ۷۰ را کسب ننماید می بایست پس از طی دوره جبرانی و رفع کسر مهارت در آزمون مجدد عملی همزمان با آزمون کارآموزان مرحله بعد شرکت نماید.